Для застосування такої міри відповідальності як штраф має бути встановлена протиправна поведінка суб`єкта (відповідача), яка характеризується порушенням умов договору, або чинного законодавства. (Постанова Верховного суду від 16 лютого 2023 року у справі №914/558/21).
Фактичні обставини
Між Споживачем та Постачальником укладено договір про постачання електричної енергії споживачу у якому передбачено, що "за умови дострокового розірвання договору за ініціативою споживача споживач зобов`язаний сплатити постачальнику передбачені обраною споживачем комерційною пропозицією штрафні санкції".
В той же час, Договором було передбачено право споживача змінити електропостачальника прийнаймні за 21 календарний день.
Так Споживач, користуючись правом наданим йому Договором та ПРРЕЕ, змінює Постачальника, попередньо повідомивши чинного Постачальника про такий перехід.
Постачальник на такі дії Споживача реагує листом з вимогою сплатити штраф за дострокове розірвання договору, а в подальшому звертається до Споживача із позовом.
Постанова Верховного Суду у справі, на яку посилається Постачальник, хоча й ухвалена за подібного правового регулювання спірних правовідносин з тим, що має місце в даній справі, але висновки зроблені за інших фактичних обставин справи, ніж у справі, що переглядається.
Таким чином, КГС ВС не виявив в діях Споживача порушення умов договору та залишив касаційну скаргу Постачальника без задоволення.
Отже, передбачення у договорі умови про можливість зміни постачальника принаймні за 21 день, а також дотримання Споживачем строків такого переходу до іншого постачальника, не може бути підставою для застосування попереднім Постачальником штрафних санкцій за дострокове розірвання.
Повний текст рішення за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/109015702
Юристка Юридичної фірми "DEVOSO" Аліса Іваницька