01 грудня 2021 року прес-служба Міненерго опублікувала проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо введення тимчасової адміністрації у разі загрози порушення безпеки постачання електричної енергії» (надалі – «Законопроєкт», «Проєкт Закону»). Зазначено, що Законопроєкт розроблений на виконання Плану організації виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року «Про заходи з нейтралізації загрози в енергетичній сфері», введеного в дію Указом Президента України від 28 серпня 2021 року № 452, схваленого на засіданні Кабінету Міністрів 01 вересня 2021 року (протокол № 104).
Проаналізуємо, що передбачає цей Законопроєкт по суті.
Пункт 1
Пунктом 1 пропонується доповнити ст. 16 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі – «Закон») частиною 9, яка дозволяє «у разі загрози порушення учасниками ринку безпеки постачання електричної енергії, (…) та/або порушення учасниками ринку, які є суб’єктами природних монополій, ліцензійних вимог провадження господарської діяльності» вводити тимчасові адміністрації на таких підприємствах-порушниках.
Варто зазначити, що ст. 16 Закону регламентує дотримання безпеки постачання електроенергії. З метою її дотримання прийнято Правила про безпеку постачання електричної енергії, затверджені наказом Міненерго від 27 серпня 2018 року № 448 (далі – «Правила»). В контексті Законопроєкту важливими є види порушень безпеки постачання електричної енергії – вони встановлені саме Правилами. Серед них:
1) відключення та/або пошкодження електроустановок, (…) що призвели до порушення режиму допустимих перетоків магістральними та міждержавними електричними мережами, перевантаження елементів електричних мереж тощо, які можуть призвести або призвели до обмеження споживання електричної енергії;
2) критичний стан забезпечення паливом, зокрема зниження рівня запасів палива нижче затверджених Міненерго обсягів резервів відповідного палива для певних типів електростанцій;
3) зниження обсягів наявних резервів генеруючих потужностей об’єднаної енергетичної системи України нижче рівня, який забезпечує дотримання меж операційної безпеки;
4) втрата роботоздатності та/або несанкціоноване втручання в інформаційно-технологічну систему управління ОЕС України, телекомунікаційні мережі й канали зв’язку, пристрої автоматики і захисту, програмно-апаратний комплекс ринку електричної енергії тощо;
5) призупинення роботи ринку електричної енергії в цілому або окремих його сегментів через позаштатні ситуації.
Враховуючи характер цих порушень розуміємо, що їх суб’єктами є, в основному, виробники електричної енергії та ОСРи. Зазначаємо, що переважну більшість суб’єктів природних монополій, що перебувають у приватній власності, на ринку електроенергії також є ОСРи. Тож і положення, що передбачені п. 1 Законопроєкту про введення тимчасових адміністрацій стосуються їх у першу чергу.
Пункт 2
Пункт 2 Законопроєкту пропонує доповнити Закон статтею 161, яка регламентує саму процедуру введення тимчасової адміністрації на суб’єкті господарювання, який порушує або може порушити безпеку постачання електроенергії, або ліцензійні умови.
Передбачається, що введення тимчасової адміністрації буде здійснюватися шляхом передачі управління активами та корпоративними правами учасників ринку підприємству, установі, організації, що підпорядковано органу виконавчої влади, або господарському товариству, 50 і більше відсотків акцій (часток) якого знаходиться у володінні держави (тимчасовий адміністратор), на строк не більше 6 місяців (з можливістю продовження строку).
Тимчасовому адміністратору впродовж цього строку підпорядковуються усі структурні підрозділи, органи та посадові особи учасника ринку, а всі повноваження його постійних органів управління – припиняються.
Практично це буде забезпечуватися встановленням нікчемності вчинених постійними органами управління підприємства правочинів.
Процедура виглядатиме наступним чином:
1) Міненерго за наявними у нього даними про порушення або загрозу порушення безпеки постачання електроенергії або за повідомленням Регулятора про факт вчинення учасниками ринку-суб’єктами природних монополій порушення ліцензійних умов повідомляє Кабмін про необхідність застосування процедури введення тимчасової адміністрації;
2) Кабмін не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання інформації від Міненерго доручає останньому провести консультації для визначення майбутнього тимчасового адміністратора;
3) Після проведення консультацій Міненерго визначає тимчасового адміністратора і виносить на розгляд Кабміну проект рішення про введення тимчасової адміністрації. Таке рішення має містити обґрунтування необхідності застосування відповідних заходів, назву тимчасового адміністратора, строк введення тимчасової адміністрації, перелік активів, що передаються в управління, а також (за необхідності) доручення іншим органам виконавчої влади, підприємствам, установам та організаціям щодо забезпечення виконання такого рішення.
Тимчасовий адміністратор повинен забезпечити збереження вартості переданих йому активів. Він має право на плату та відшкодування витрат, пов’язаних з управлінням активами, які сплачуються йому за рахунок доходів, отриманих від управління відповідними активами за погодженням з Міненерго. Відчужувати такі активи тимчасовий адміністратор не має права.
Діяльність тимчасового адміністратора контролюється Міненерго. У разі встановлення факту неналежного управління активами тимчасовим адміністратором Міненерго здійснює заходи щодо його зміни.
Пункт 3
Третій пункт Законопроєкту доповнює ч. 2 ст. 77 Закону щодо визнання правопорушенням на ринку електричної енергії неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації Міненерго, що необхідна йому для виконання функцій моніторингу безпеки постачання електроенергії; порушення правил про безпеку постачання електроенергії. Щоправда, Законопроєктом у нинішній редакції не вводиться жодної конкретної міри відповідальності за них.
Висновки
Підсумовуючи, зауважимо, що Законопроєкт, скоріше за все, є лише віддзеркаленням документу, що врешті-решт буде поставлено на голосування у Верховній Раді України. У тексті містяться помилки та хибні посилання між положеннями нової статті 161; не визначено, яким чином Міненерго має встановити і обґрунтувати «загрозу порушення учасниками ринку безпеки постачання електричної енергії», у той час як щодо порушення ліцензійних умов суб’єктами природних монополій наявне окреме положення, що закономірно передбачає встановлення такого порушення НКРЕКП, до відання якого відноситься контроль за дотриманням учасниками рикну ліцензійних умов. Правила про безпеку постачання електричної енергії не дають ніякої конкретики в цьому відношенні. В такій ситуації видається, що свавілля Міненерго в питанні встановлення факту такої «загрози» буде обмежене виключно багатством фантазії його уповноважених осіб.
Безперечно, докладнішого регулювання вимагають права і обов’язки тимчасового адміністратора, зокрема, в операціях з активами, цілі його діяльності тощо.
Окремо варто зазначити, що у разі схвалення Верховною Радою Законопроєкту й перехід його в ранг чинного закону України неодмінно буде порушене питання конституційності такого закону, співвідношення його положень зі свободою підприємництва і допустимості обмеження прав і свобод виключно у випадках введення воєнного або надзвичайного стану.
Але поки що нам залишається лише слідкувати за перебігом подій та змінами у цій законодавчій ініціативі. Stay tuned.
Юрист Юридичної фірми «DEVOSO» Даниїл Квашук