08 липня 2023 року набере чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 02.06.2023 № 574, якою вносяться зміни до Порядку зупинення реєстрації податкових накладних (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165). Пропонуємо розібратися, які найважливіші нововведення нас очікують уже цього тижня.
1) Відтепер у разі присвоєння платнику податку ризикового статусу враховані таблиці даних платника не захистять його від блокувань накладних (усувається відповідна колізія у Порядку).
2) Дію 8-го критерію ризиковості звужують: тепер комісія ДПС має у рішенні про відповідність платника цьому критерію зазначити з посиланням на конкретні зареєстровані або зупинені ПН/РК, які саме операції, здійснені платником, були визначені як ризикові. При цьому підставою для такого рішення можуть бути лише ПН/РК, подання на реєстрацію яких в ЄРПН відбулося впродовж останніх 180 днів до прийняття рішення про відповідність платника 8-му критерію ризиковості.
3) У разі, якщо після подання платником документів та пояснень про невідповідність 8-му критерію ризиковості, ДПС дійде висновку про те, що платник все-одно відповідає такому критерію, то попереднє рішення втрачає чинність і приймається нове, у якому контролюючий орган наводить оновлену інформацію щодо відповідності 8-му критерію.
4) У разі успішного скасування рішення про присвоєння ризиковості внаслідок подання пояснень платником або оскарження у ДПС України усі ПН/РК, заблоковані на підставі такого рішення автоматично реєструються у ЄРПН, якщо виконуються такі умови:
- Зупинені ПН/РК подані на реєстрацію не раніше 180 днів до моменту подання платником пояснень, за результатами розгляду яких прийнято рішення про невідповідність платника критеріям ризиковості або скасовано рішення про його відповідність комісією ДПС України;
- операції за такими ПК/РК не відповідають критеріям ризиковості операцій;
- щодо таких ПН/РК ДПС не прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації (відповідно до Порядку реєстрації/відмови в реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 12.12.2019 № 520);
- у день автоматичної реєстрації у платника наявний достатній ліміт відповідно до п. 2001.3 ПК України для реєстрації цих ПН/РК.
5) У разі, якщо платник подав до ДПС таблицю даних і вона була врахована податковим органом, або було успішно оскаржено в ДПС України відмову у її врахуванні, усі ПН/РК, які були заблоковані на підставі 1 критерію ризиковості операцій (перевищення залишку товару на балансі), автоматично реєструються на 5-й робочий день з дня врахування таблиці, якщо виконуються такі умови:
- у зупинених ПН/РК зазначені операції з товарами/послугами, які відображені у врахованій таблиці, і вони не відповідають іншим критеріям ризиковості операцій;
- щодо платника не прийнято рішення про його ризиковість;
- зупинені ПН/РК складені та подані на реєстрацію в ЄРПН не раніше календарного місяця, що передує місяцю врахування таблиці даних;
- щодо таких ПН/РК ДПС не прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації (відповідно до Порядку реєстрації/відмови в реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 12.12.2019 № 520);
- у день автоматичної реєстрації у платника наявний достатній ліміт відповідно до п. 2001.3 ПК України для реєстрації цих ПН/РК.
6) Знову змінюється формулювання 1 критерію ризиковості операцій. Тепер, як і до внесення попередніх змін 23.12.2022, у разі, якщо товар/послуга наявні у врахованих ДПС таблицях даних платника, то операції з їх постачання не можуть бути зупинені на підставі 1 критерію ризиковості операцій.